חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אלתור תיאטרוני בתקופת הזיקנה: השפעתו על הספונטניות, המשחקיות והזרימה

כותבים: ד"ר דניאלה בסיס, ד"ר יהודית רבקו, ד"ר רותם מאור

תקציר

רקע: אימפרוביזציה משמשת תכופות כפעילות חימום המסייעת למשתתפים יחידים וקבוצות העוסקים בדרמה תרפיה על גווניה השונים להיכנס למצב של ספונטניות.

מטרה: מאמר זה מבקש לחקור את השפעתם של תרגילי אימפרוביזציה קצרים בתיאטרון, כפעילות עיקרית ולא כתרגיל חימום, על שלושת הכוחות המניעים של האלתור: ספונטניות, זרימה ומשחקיות בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי והרביעי.

שיטה: מתודולוגיית המחקר הייתה כמותית וכללה 45 משתתפים מבוגרים בעלי יכולות קוגניטיביות האופייניות לגילם. המשתתפים היו בגילאים 94-6500; SD =7.33) .(M=80 ושהו במרכזי יום לקשיש. במחקר נעשה שימוש בשלושה שאלונים: ספונטניות, משחקיות, וזרימה, אשר נדגמו בארבעה זמנים שונים, להוציא שאלון הזרימה עליו ענו פעמיים בלבד: לפני הסדנה ובסיומה.

תוצאות: השערת המחקר לפיה תרגילי אימפרוביזציה קצרים בתיאטרון ישפרו את שלושת מרכיבי האלתור: ספונטניות, משחקיות וזרימה, אכן אוששה. בניתוח הנתונים נמצא הבדל משמעותי ביכולת הספונטניות מיד לאחר הסדנה (זמן 3) וחודשיים לאחר תומה (זמן 4). רמת המשחקיות נמצאה גבוהה יותר חודשיים לאחר הסדנה (זמן 4), אך לא מיד לאחריה (זמן 3). כן נראה שינוי ביכולת הזרימה לאחר ההתערבות – רמתה הייתה גבוהה מיד לאחר ההשתתפות בסדנה (זמן 3).

מסקנות: ממצאי המחקר שופכים אור על השפעתם של תרגילי אימפרוביזציה תיאטרליים קצרים על יכולת המשחקיות, על יכולת הספונטניות ועל יכולת הזרימה של אנשים בגילאים השלישי והרביעי. לאור ממצאים אלו, מומלץ לשלב תרגילי אימפרוביזציה קצרים בתיאטרון בתוכניות השונות המוצעות לגילאים אלו. פעילות זאת אינה מצריכה ניסיון קודם. כמו כן, מחקר זה מקדם ומחזק את ההבנה כי תרגילי אלתור קצרים ככלי התערבות עשויים לתרום לזיקנה מיטיבה וכן ללמידה יצירתית ולרווחה פסיכולוגית, ובכך טמונה חשיבותם.

מילות מפתח: אימפרוביזציה, גילאים שלישי ורביעי, ספונטניות, משחקיות, זרימה.

3).

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן