חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"בית המשפט האתי": על הוראת אתיקה וזיקנה באמצעות סיפורי אירועים ומשחקי תפקידים

המחבר: ישראל (איסי) דורון

תקציר

הזדקנות האוכלוסייה, ההתקדמות המדעית-טכנולוגית והתפתחות הדיסציפלינה הגרונטולוגית הביאו עימן את הצורך להתמודד עם סוגיות אתיות שלא היו מוכרות בעבר. אתיקה, במובן של פילוסופיה של המוסר, הינה תורה שמתיימרת לתת תשובה לשאלה "מהי דרך ההתנהגות הראויה?" כמתודה פילוסופית המאפשרת לנו להבחין בין "טוב" ל"רע," היא מתפרסת על כל תחומי החיים ומכלול תחומי הידע. יחד עם זאת, כפי שיתואר במאמר זה, בהקשר הגרונטולוגי — החינוך וההכשרה המדעיים בתחום מדעי הזיקנה — לימוד תחום האתיקה יוצר אתגרים חדשים וייחודיים. במאמר זה ננסה להציג את ההיבטים הייחודיים שהופכים את לימוד תחום האתיקה והזיקנה במדע הגרונטולוגי לאתגר יוצא דופן; בהמשך ננסה להציג דוגמה לצורת לימוד של התחום באמצעות סיפורי אירועים ומשחקי תפקידים.

               במאמר שלהלן מתואר מתווה של קורס בנושא אתיקה וזיקנה במסגרת לימודי תואר שני בגרונטולוגיה. הוא מבוסס על ניסיון מצטבר של שבע השנים האחרונות בהוראת הקורס במסגרת החוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה, ועל הטעויות והלקחים שהצטברו במהלך אותן שנים. הוא מציג מסגרת ללימוד התחום אתיקה וזיקנה באמצעות טכניקה של ניתוחי אירועים בשילוב עם משחקי תפקידים, מסגרת שאותה ניתן לאמץ וליישם גם במקומות אחרים.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן