חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הגישה לכאב ראש אצל זקנים

המחבר: צבי דוולצקי

תקציר

הביטוי הקליני של מחלות רבות משתנה עם הגיל, במיוחד כשמדובר בזקנים תשושים בגיל מבוגר יותר. לדוגמה, דלקת ריאות יכולה להתבטא בבלבול, בדלקת בדרכי השתן בבחילות, ואירוע לבבי חריף בחולשה. לכן על הרופא המטפל בחולה הזקן להתייחס ברצינותלכל תסמין של המטופל ולבצע בירור מקיף ורחב יותר בהתאם לממצאים הקליניים.

אחד התסמינים החשובים והלא-ספציפיים שדורשים התייחסות מיוחדת בגיל המבוגר הנו כאב ראש. כאב ראש הנו תסמין חשוב בכל גיל. הוא מופיע כתסמין ראשוני, או כביטוי משני לגורם אחר. סוגי כאב הראש הראשוניים השכיחים ביותר הם מיגרנה (migraine) וכאבי ראש כתוצאה ממתח (tension headaches). סוגים אלה הם הגורם העיקרי לכאב ראש בקרב צעירים, אולם הם שכיחים פחות בקרב זקנים.

הגורמים החשובים לכאב ראש בקבוצות הגיל מעל 65 הם משניים לבעיות במערכות אחרות. גורמים שכיחים יותר הם שינויים ניווניים של עמוד השדרה הצווארי, אירועים וסקולריים כמו שבץ מוחי ודימום תת-עכבישי (sub-arachnoid hemorrhage), נוירלגיה טריגמינלית (trigeminal neuralgia), ארטריטיס טמפורלי (temporal arteritis), גידולים ראשוניים או משניים במוח, זיהומים חיידקיים ונגיפיים, מורסה מוחית, גלאוקומה והמטומה סובדורלית (subdural hematoma) כתוצאה מטראומה.

לכן הופעת כאב ראש כתסמין חדש לאחר גיל 65 דורשת התייחסות מיוחדת ובירור נוסף.

על הרופא להשקיע זמן ומאמץ בקבלת אנמנזה מלאה ומדויקת, הן מהמטופל והן מבני משפחתו. הופעת כאב ראש אצל זקן מחייבת קבלת מידע אנמנסטי מלא, עריכת בדיקה גופנית ונוירולוגית קפדנית וביצוע בדיקות מעבדה ובדיקות עזר בהתאם לתמונה הקלינית. נקיטת צעדי אבחון וטיפול ללא עיכוב יכולה למנוע סיבוכים והידרדרות במצב החולה.

במאמר זה נתאר את הגורמים לכאב ראש בקרב זקנים ונציג גישה מעשית לבירור התסמין.

 

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן