חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

העברות בין – דוריות וצדק בין – דורי

כותבים: אריאלה לבינשטיין וישראל דורון

תקציר: צדק בין-דורי (intergenerational equity) הינו מרכיב חשוב בתיאוריות גרונטולוגיות שונות ובספרות הגרונטולוגית הכללית. מושג זה מאפשר הבנייה חברתית של הזקנה, שממנה נובעות השלכות לגבי מדיניות. הוגנות בחלוקת המשאבים בין הדורות משפיעה על הפרטת שירותים ושינוי המדינות החברתית. עם זאת, כאשר בוחנים היבטים שונים של המושג הנדון בהקשר הישראלי ובוחנים באיזו מידה הוא מיושם במדיניות החברתית בארץ, נחשפת תמונה מורכבת ומעניינת, שקשה למצוא בה עקיבות או אחידות ברורה.

מאמר זה בוחן את התמורות במדיניות הרווחה בישראל בהקשר לסוגיות של צדק בין-דורי והעברות בין-דוריות לנוכח השינויים שחלו בתפיסת מהותה של מדינת הרווחה. למאמר שלושה חלקים: החלק הראשון יציג בקצרה את הגישות התיאורטיות המרכזיות בנוגע לצדק בין-דורי, תפיסות רווחות בעולם המערבי וממצאים אמפיריים בעולם ובישראל. החלק השני ינסה לבחון את המגמות המתפתחות כיום במדיניות הרווחה בישראל בהקשר, על-סמך התייחסות לנתונים לגבי היקפי העוני בקבוצות גיל שונות, למעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת ולדיון בגיל הפרישה. החלק השלישי והמסכם יציג ויציע המלצות לדיון נוסף וידון ביחס בין צדק בין-דורי ובין המרקם החברתי והסולידריות החברתית בישראל.

 

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן