חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הקשר בין גילנות לשחיקה בקרב אחיות בבית חולים

כותבים:

דיטה רייס חכים; וד"ר דקלה סגל-כרפס

תקציר:

מטרת המחקר: בשל העלייה בתוחלת החיים והתחלואה הנלווית לה, זקנים מהווים אחוז לא פרופורציונלי של תפוסת מיטות בבתי חולים. ישנה ציפייה מצוות בית החולים להעניק טיפול איכותי לאוכלוסיית המטופלים ובו-זמנית להתמודד עם מחסור במשאבים ועם סביבת עבודה תובענית אשר מובילים לשחיקה מוגברת. במחקר זה התמקדנו בשאלה האם גילנות, כלומר תפיסה סטריאוטיפית שלילית כלפי זקנים, קשורה לשחיקה מוגברת בצוות הרפואי.

שיטה: הנתונים נאספו מדגימת נוחות שהורכבה מ-100 אחים ואחיות במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה (בית חולים פוריה). המשתתפים דיווחו על תחושת שחיקה אישית ועל תפיסות גילניות. ניתוח שונות רב-משתני (MANCOVA) בוצע כדי לבחון את הקשר בין המשתנים.

תוצאות: ההשערה נתמכה, ונמצא כי לגילנות יש קשר חיובי לכל שלושת סולמות המשנה של שחיקה וכן עם שחיקה באופן כללי.

מסקנות: המחקר מדגיש את החשיבות של מעקב אחר אופן ההתייחסות הצוות הרפואי לזקנים והתאמה של התנהגות הצוות. זיהוי והתייחסות לגילנות עשויות להוביל לאיכות טיפול טובה יותר באוכלוסייה המבוגרת על ידי צמצום שחיקה, לשיפור הרווחה הנפשית של המטפלים עצמם ולצמצום תחלופה יקרה של כוח אדם.

מילות מפתח: גילנות, שחיקה, צוות טיפול רפואי

 

 

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן