חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

השפעת אימונים בדימויים מוטורים על שיקום ההליכה של אנשים עם המיפרזה לאחר אירוע מוחי

כותבים: אילת דונסקי רות דיקשטיין, קלודט אריאב ועמנואל מרקוביץ'

תקציר

המיפרזה בעקבות אירוע מוחי גורמת במקרים רבים לפגיעה ביכולת ההליכה. בתום תהליך השיקום במרכז הרפואי ההליכה ההמיפרטית מאופיינת במהירות נמוכה יחסית לאוכלוסיה בריאה, ובא-סימטריה בין הגפיים. מיעוט שרותי השיקום בקהילה מצד אחד וחששם של החולים מפני נפילות מצד שני, מונעים תרגול הולם בבית. עקב כך נגרמת הידרדרות שעלולה להוביל להסתגרות ולתלות באחרים. אימונים בדימויים מוטורים אינם דורשים תלות באדם אחר, ואינם מציבים סיכון פיסי ומשום כך עשויים לתת מענה מסוים לבעיות האדם עם המיפרזה כרונית המתגורר בביתו.

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה שיש לאימונים בדימויים מוטורים על יכולת ההליכה של אנשים שעברו אירוע מוחי ומתגוררים בביתם. המשתתפים היו 17 אנשים עם המיפרזה בשלב כרוני. כל נבדק קיבל טיפול בדימוי מוטורי של הליכה במשך 15 דקות, שלוש פעמים בשבוע, במשך שישה שבועות. הטיפול התמקד בשיפור מרכיבים כושלים במיומנות ההליכה הקשורים בעיקר לרגל הפארטית וכן בשיפור ההליכה בשלמותה. יכולת ההליכה נבדקה פעמיים לפני הטיפול, כעבור שלושה שבועות מתחילת הטיפול, בסיום תקופת הטיפול וכעבור שלושה שבועות מסיום  הטיפול. להערכת יכולת ההליכה נמדדה מהירות ההליכה ומדדי זמן-מרחק נוספים  שכללו אורך צעד, תדירות צעדים, זמן תמיכה על כל רגל וזמן תמיכה כפולה. בנוסף, הוערכה ההליכה באמצעות סולמות קליניים ותפקודיים.

נמצא כי בסוף תקופת הטיפול בדימויים מוטורים מהירות ההליכה עלתה באופן מובהק בכ- 40%, בהשוואה למהירות לפני ההתערבות, שיפור שנשמר ברובו גם לאחר תקופה בת שלושה שבועות ללא התערבות. בנוסף לכך, נמצאה עלייה משמעותית באורך הצעד, בתדירות הצעדים, בזמן התמיכה על הרגל הפארטית, במקביל לירידה משמעותית בזמן התמיכה הכפולה. נמצא שיפור באופן ההליכה כפי שנמדד במבחן  Tinetti  ובעצמאות ההליכה על סמך הציון ב Modified Walking Categories Index.

הממצאים העולים ממחקר זה מצדיקים התייחסות לאימונים בדימויים מוטוריים במחקר ובטיפול  באנשים שעברו אירוע מוחי לצורך שיקום יכולת ההליכה שלהם.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן