חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

השפעת פרוטוקול רב-מקצועי משודרג לגמילת קשישים מהזנה אנטרלית לטובת הזנה דרך הפה

המחברים: ענבר שמילוביץ, אורלי ברגרזון-ביטון, יוליה גינזבורג, אירינה צווקר-לזר, הגר וקסלר, אבנר שחר, דנית שחר ודרור וסרמן

תקציר:

רקע: גמילה מהזנה אנטרלית מאתגרת בשל החשש מירידה במשקל ומהידרדרות במצבם התזונתי של המטופלים. כדי להתאים את הפרוטוקולים מהספרות למטופלים הגריאטריים הקשים בבית החולים השיקומי-הגריאטרי "בית בלב", תיקנו ושידרגנו את הפרוטוקולים של בוכהולץ ( Buchholz, 1995) וגנברי (Ghanbari, 1999) לגמילה מהזנה אנטרלית לטובת הזנה דרך הפה.

מטרות: הערכת יעילות הפרוטוקול הרב-מקצועי המשודרג לגמילה מהזנה אנטרלית לטובת הזנה דרך הפה והשפעתו על משקלם של המטופלים ועל מצבם התזונתי.

שיטות: המחקר הנו מחקר השוואתי רטרוספקטיבי שבדק את ההשפעה של הפרוטוקול הרב-מקצועי המשודרג לגמילה מהזנה אנטרלית לטובת הזנה דרך הפה. הנתונים נאספו מרישומי ארכיון של תיקי מטופלים אשר שהו בבית החולים השיקומי-הגריאטרי "בית בלב". המטופלים חולקו לשלוש קבוצות: מטופלים שנגמלו לפי פרוטוקול הגמילה; מטופלים שנגמלו ללא שימוש בפרוטוקול; ומטופלים ששלפו את צינור ההזנה באופן עצמאי.

אוכלוסיית המחקר: 67 מטופלים השוהים בבית החולים "בית בלב" ומוזנים דרך זונדה או גסטרוסטומי. כל הנחקרים נבדקו על ידי רופא/ה וקלינאי/ת תקשורת, נמצאו מתאימים לגמילה מהזנה אנטרלית לטובת הזנה דרך הפה ונגמלו בין התאריכים 17.11.2010-1.11.2004. המחקר אושר על ידי ועדת הלסינקי.

תוצאות: אחוז הנגמלים מהזנה אנטרלית שעלו במשקל או שמשקלם נשאר ללא שינוי, היה גבוה יותר במסלול הגמילה לפי הפרוטוקול (81.3%) מאשר במסלול הגמילה שלא לפי הפרוטוקול (63.6%). רק 25% מהמטופלים שנגמלו על ידי שליפה עצמית של צינור ההזנה האנטרלית, נשארו במשקלם או עלו במשקל (p=0.046).

מסקנות: הפרוטוקול הרב-מקצועי המשודרג לגמילת האוכלוסייה המבוגרת מהזנה אנטרלית לטובת הזנה דרך הפה שומר על משקל המטופלים ועל מצבם התזונתי.

 

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן