חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התעללות והזנחה של זקנים – הגדרה בעיני המסתכל?

כותבת: שרה אלון

תקציר

.על אף העובדה שהתעללות והזנחה של זקנים עלתה לסדר היום הציבורי בעולם לפני למעלה משני עשורים, הגדרת מושגים אלה עדיין שנויה במחלוקת.

בישראל החל העיסוק בתופעה בשנות התשעים, ורק לאחרונה היא הוכרה כבעיה חברתית רחבת-היקף. מפאת חשיבות הנושא ובשל העובדה שטרם התקיים דיון עקרוני בשאלה מה כוללים המושגים התעללות והזנחה, יתמקד המאמר בהגדרת מושגים אלו. בסקירת הספרות יוצגו ההגדרות המקובלות של התעללות והזנחה ויידונו בצורה ביקורתית הסוגיות המתעוררות מהגדרות אלה, משמעותן והשלכותיהן על המחקר והפרקטיקה.

במטרה לתת מענה לחלק מסוגיות אלו, תוצג הגדרה חלופית אשר לה מספר יתרונות. ראשית ההגדרה רחבה וניתנת ליישום לגבי כל סוגי הפגיעה (במעשה או במחדל) ומתייחסת לזקן או בביתו או במסגרות לטיפול ממושך. שנית ההגדרה המוצעת מהווה בסיס לפיתוח כלים עבור החוקרים ואנשי המקצוע לזיהוי ולאבחון של מצבי התעללות והזנחה, ובכך טמון יתרונה. שימוש בהגדרה זו בתכניות הכשרה לאנשי המקצוע ובפעולות הסברה לזקנים ולכלל הציבור יסייע לקדם את ההתמודדות עם התעללות והזנחה של זקנים בישראל.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן