חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חוויית הגיל של מהגרים מבוגרים

הכותבת: פנינה דולברג

תקציר:

מהגרים מבוגרים חווים אבדנים רבים, כגון אפשרויות מצומצמות בתעסוקה וסכנת עוני לאחר הפרישה, השתלבות חברתית, תרבותית ולשונית דלה, בעיות בריאותיות, גופניות ונפשיות והיפוך תפקידים במשפחה. המחקר הנוכחי, מחקר איכותני-פנומנולוגי, עוסק באופן שמהגרים מבוגרים חווים את גילם ואת הזדקנותם, באמצעות ניתוח 28 ראיונות עומק עם מהגרים ממדינות שונות, אשר היגרו לישראל בהיותם בני 60-43.

נמצא כי בעוד שנושא הגיל כמעט לא עלה בסיפורי המהגרים על חייהם שלפני ההגירה, חוויית הגיל קיבלה תפנית משמעותית בסיפורים על חייהם לאחר ההגירה, עד כי נראה שכמעט כל ההתרחשויות בשנים אלו התקשרו אליו. חלק מן ההתנסויות הללו התקשרו לחוויה "מבגרת": גילנות בשוק העבודה, קשיים ברכישת השפה ותחושת אי-נחיצות בחברה ובמשפחה. התנסויות אחרות התקשרו לחוויה "מבגרת" ו"מצעירה" בעת ובעונה אחת: נורמות גיל שונות, עבודה פיזית, טשטוש הגבולות בין עבודה ופרישה וטיפול בבריאות. ציר מרכזי בחוויות אלו היה נושא התעסוקה. החוויות גרמו למרואיינים תחושה שהם עוברים הבניה חברתית כזקנים; רבים מהם התנגדו לכך באמצעות הבניית נרטיב של זרות, בזמן ובמרחב.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן