חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חיי מין בנישואים רבי-שנים ומשמעותם מהפרספקטיבהשל שני בני הזוג בזיקנה צעירה

כותבים: ד"ר חיה קורן, ד"ר מיכל נחמיאס

רקע: חיי מין חשובים לאיכות החיים בכל גיל, כולל בתקופת הזיקנה והם מושפעים ממגוון גורמים ביו-פסיכו-סוציאליים-תרבותיים. פעילות מינית בזיקנה מאופיינת ברגשות עשירים ועמוקים ובהיבטים מגוונים של מיניות, כגון חיבוק, יחסי מין חיצוניים outercourse) – משחק מקדים) ואוננות, בהשוואה לתקופות מוקדמות יותר בחיים. לצד זאת, חיי המין מהיבט דיאדי בקרב זוגות בנישואים רבי-שנים בזיקנה צעירה הוא נושא שנחקר מעט. מטרתנו לבחון כיצד זוגות אלו חווים את חיי המין שלהם ומהי משמעותם כדי להבין לעומק תהליכים במיניות ממבט דיאדי בהווה ולאורך שנות הנישואים.

שיטה: על פי עקרונות הגישה הפנומנולוגית, נערכו ראיונות איכותניים עם 38 בני/בנות זוג (19 זוגות) בגילאים 70-60, בעזרת מדריך ריאיון מובנה למחצה. הראיונות הוקלטו, תומללו מילה במילה ונותחו בהתאם לגישת דיאדית לניתוח ראיונות.

ממצאים: עלו שתי תמות:

1. הסתגלות זוגית לשינויים במיניות עם הגיל ויכולת לגשר על פערים במיניות: (א) פחות חשיבות להיבט הפיזי במיניות ויותר קבלה של הקיים; (ב) ממיניות שאופיינה בעבר בסגירות למיניות המאופיינת כיום בפתיחות, כחלק מתהליכי השינוי; (ג) ממיניות שכללה סערות ועוצמות רגשיות למיניות רגועה כיום ועל מי מנוחות.

 2. פערים מיניים בזוגיות, כמו תדירות יחסי המין וקושי לגשר עליהם היו חוויה פחות רווחת.

מסקנות: עלו שלוש מסקנות עיקריות:

1. חיי המין אצל זוגות בשלב הזיקנה הצעירה נמצאים בהלימה עם שינויים אחרים בחייהם.

2. החוויה הרווחת היא של השלמה עם השינויים במיניות והתמודדות עם פערים מיניים באמצעות התאמות שונות: (א) הרחבה של הגדרת המיניות מעבר להיבט הפיזי ובהקשר רחב יותר של יחסים כשהרצון להמשיך להיות ביחד עומד בבסיסם; (ב) תפיסה חיובית של המיניות כפי שהיא נחווית כיום; (ג)  תהליכי שינוי וצמיחה תורמים לאינטימיות רגשית ולסיפוק מיני. למשל, שינויים בתפיסת מיניות שמדגישה חיבור טוב יותר של העצמי ושינויים בדפוסי תקשורת – מריצוי לאסרטיבית; (ד) תקשורת מינית הכוללת דיאלוג פתוח ומתחשב בנוגע לפערים וגישה שיתופית שבבסיסה רצון לספק את צרכיו המיניים של בן/בת הזוג באופן שתורם ליחסים.

3. מיניות נחווית בהקשר חברתי-תרבותי בדגש על הקוהורטה שאנשים שייכים אליה. כמטפלים וכחברה שמטרתה לקדם את תחום המיניות בזיקנה יש לקחת זאת בחשבון.

מילות מפתח: זיקנה צעירה, נישואים רבי-שנים, תקשורת, מיניות, אינטימיות רגשית.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן