חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מפגש עם ילדים כאמצעי להתמודדות עם אימת המוות האישי בקרב קשישים

כותבים: ארז יעקובי

תקציר:
מטבע הדברים, קשישים נחשפים לנושא המוות בתדירות גבוהה יחסית. מחקרים שונים הראו כי לבולטות המוות צפויות להיות השפעות שליליות על שביעות הרצון של קשישים מחייהם ועל רווחתם הנפשית. אחת התיאוריות שבחנו את האופן שבו מתמודדים אנשים עם הפחד שלהם מהמוות היא תיאוריית ניהול האימה המתארת אמצעים הגנתיים להתמודדות עם אימת המוות. תוצאות המחקר על בסיס תיאוריה זו הראו כי כדי להתמודד עם אימת המוות משתמש הפרט במנגנונים שנועדו להגן על השקפת עולמו ועל היותו בן תרבות מוערך. תיאוריה נוספת, שמתמקדת יותר באמצעים מכווני גדילה המבוססים יותר על הרחבה עצמית להתמודדות עם אימת המוות, היא תיאוריית הניצחיות הסימבולית, אשר רואה את ההורות בהקשר רחב כדרך לשמר תחושה פנימית של המשכיות, קביעות, רציפות ונצחיות.

במאמר הנוכחי אבקש להציג את שתי התיאוריות הללו וכן מחקרים אמפיריים אשר בוחנים את ההשפעות של בולטות המוות על מחשבותינו, רגשותינו והתנהגותנו. כמו כן אתאר ממצאים אמפיריים מאוחרים יותר אשר הראו כי הורות היא אמצעי לניהול אימת המוות. על יסוד ממצאים אלה, אטען כי המפגש של קשישים עם ילדיהם, נכדיהם וניניהם הוא אמצעי נוסף להתמודדות עם אימת המוות. לאורך הסקירה יוצגו גם המלצות יישומיות לאופנים שבהם ניתן לצמצם את ההשפעות השליליות של בולטות המוות בקרב קשישים.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן