חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סוגיות בשיקום חולים הסובלים מנוירופתיה בעקבות שהות במחלקת טיפול נמרץ (Critical Illness Polyneuropathy) תיאורי מקרים

כותבים:  פאינה כץ, גדי ברטור, ליאוניד כץ ושרה פלג

תקציר

מחלת עצבים היקפיים על רקע שהות ממושכת בטיפול נמרץ  CIP )  Critical Illness Polyneuropathy ) הנה פוליניורופתיה סנסומוטורית אקסונלית חריפה, אשר פוגעת בעיקר בעצבים של גפיים תחתונות אצל חולים הנמצאים בטיפול נמרץ במצב קריטי בעקבות מחלות שונות. קיימת מחלוקת בספרות לגבי ההארעות האמיתית של CIP מפני שמחלה זו היא משנית בשלב שבו המטופל נמצא בטיפול נמרץ ולרב לא מאובחנת.

 אין אחדות דעים בספרות המקצועית לגבי הפרוגנוזה השיקומית של אוכלוסיה זו. אך רוב החוקרים מסכימים כי היא תלויה בחומרת המחלה בעטייה החולה אושפז ביחידה לטיפול נמרץ, במשך האישפוז ובגיל החולה. רוב הפוליניורופתיות מסוג axonopathy  (אליהם משתייך גם CIP )  נחשבות כבעלות פרוגנוזה גרועה ותהליך החלמה בדרך כלל הנו אטי וחלקי. למרות זאת חלק מהחולים  עם CIP  משתקמים ואף תוזרים לביתם ברמות שונות של תפקוד וזאת לאחר תהליך שיקומי הדרגתי וממושך.

בעבודה זו ננסה להאיר דילמות טיפוליות ופרוגנוסטיות בשיקום ונעזר בתאורי מקרה .

נעלה את הצורך בסקלות יותר רגישות לשינויים מה- FIM כדי לאפשר דיאלוג חיובי עם הגורם הממן. נדגיש את השינויים שנצפו במרכיבים שבהמשך יהוו את הבסיס לשינוי התפקודי.

לבסוף נדון בקושי המערכתי בקביעת הסטטוס ( שיקומי-סיעודי )של מטופלים אלה וההשלכות על עתידם.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן