חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סטודנטים חוקרים בגרונטולוגיה: סקירת מחקרי סטודנטים בתחום הזיקנה בין השנים 2009-1967

המחברת: מירי כהן

תקציר

גרונטולוגיה, כמו דיסציפלינות אחרות, מתבססת על מחקר להגדלת הידע ולהכשרת מאגר של חוקרים המיומנים בחקר הנושא ובשיטות המחקר הייחודיות לו. סקירת מחקרים תקופתית מאפשרת לזהות במה מתמקדים המחקרים הקיימים ולהצביע על כיוונים נחוצים להתפתחות המחקר והידע. מטרת המאמר הנוכחי היא למפות מחקרי סטודנטים לתואר שני ושלישי בתחום הגרונטולוגיה בארץ, תוך התייחסות לתקופות זמן, למוסדות אקדמיים ולתחומי תוכן, וללמוד על  מגמות ושינויים במחקר הגרונטולוגי בארץ.

אותרו 661 עבודות מחקר של סטודנטים מהמוסדות להשכלה גבוהה בארץ. נמצא ש-85% הן עבודות גמר לתואר שני, וכ-15% עבודות דוקטורט. המחקר הראשון פורסם בשנת 1967 ומאז נצפתה עלייה מרשימה של עשרות אחוזים בכל עשור. מניתוח התוכן עולה שהעיסוק המחקרי מתפרס על טווח רחב של נושאים, שהעיקריים שבהם הם: היבטים פסיכולוגיים, סוציולוגיים, וביולוגיים של הזיקנה, יחסים בין-דוריים, פרישה ומחלות. בולט העניין בהזדקנות ניצולי השואה. כמו כן, בשנים האחרונות ניכרת עלייה בחקר הערכת התערבויות טיפוליות, סוגיית המטפלים הזרים ואף השימוש באינטרנט. מומלץ להמשיך ולפתח את המחקר הבין-תחומי ולהגדיל את מספר מחקרי האורך, בעיקר בעבודות הדוקטורט ובמכוני המחקר.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן