חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

: עמדות חולים באי-ספיקת כליות כלפי מתן טיפולי דיאליזה והשתלת כליה בחולים זקנים וצעירים

המחברים: אור מנו וישראל (איסי) דורון

תקציר:

הקדמה: מחלת אי-ספיקת הכליות נחשבת למחלה כרונית מורכבת, שמשפיעה על איכות החיים של החולה ומשפחתו. העלייה הניכרת בתוחלת החיים הביאה לעלייה במספר הזקנים שסובלים מאי-ספיקת כליות, המטופלים בדיאליזה וממתינים להשתלת כליה. במקביל, אחת התופעות המשמעותיות בכל הנוגע למפגש הזקנים עם מערכת הבריאות הנה תופעת הגילנות (ageism), המבטאת את האפליה שחווה הפרט בשל גילו הכרונולוגי.

מטרות: מטרות המחקר היו: לבחון האם קיימים הבדלים בעמדותיהם של חולי אי-ספיקת כליות כלפי הקצאת משאבים (טיפולי דיאליזה והשתלות כליה) לחולים זקנים לעומת חולים צעירים; עד כמה מושפעות עמדות אלו מקבוצת הגיל שהחולה רואה עצמו שייך אליך או ממשתני רקע וזהות אחרים, ועד כמה מבטאות עמדות אלו תפיסה גילנית.

שיטות מחקר: המחקר נעשה בשיטת מחקר כמותנית שכללה העברת שאלונים ל-106 משתתפים מקרב חולי אי-ספיקת כליות סופנית המטופלים באמצעות דיאליזה כרונית, במסגרת המחלקה הנפרולוגית בבית החולים רמב"ם. כלי המחקר היה שאלון סגור ומובנה שהוכן לצורך מחקר זה. השאלון כלל שני "תרחישים" (ויניאטות) עובדתיים דומים, שההבדל ביניהם הנו גיל המטופל.

תוצאות: ממצאי המחקר הראו כי משתתפיו מביעים תמיכה בהקצאת משאבים שמעניקה עדיפות לחולים צעירים על פני חולים מבוגרים.

מסקנות, דיון וסיכום: הממצאים הנוכחיים מצביעים על כך שיש לחתור לחינוך הציבור הרחב בנושא הזקנה ותופעת הגילנות וכן להגברת המודעות להיבטים העובדתיים של תופעת ההזדקנות, וזאת כדי לתרום לשינוי עמדות ודעות קדומות כלפי זקנים.

 

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן