חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פגיעות מיניות בנשים בגיל הזיקנה?! מבט הצטלבותי

טובה בנד וינטרשטיין,1 הדס גולדבלט,2 שגית לב,3 דברת הראל4

1פרופ' טובה בנד-וינטרשטיין, ראש מרכז מינרבה לחקר אוכלוסיות מודרות בזיקנה, החוג לגרונטולוגיה, הפקולטה למדעי החברה והבריאות, אוניברסיטת חיפה;

2פרופ' הדס גולדבלט, החוג לסיעוד, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה; 3ד"ר שגית לב, בית הספר לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בר-אילן;

4דברת הראל, התוכנית לתואר שני בדרמה תרפיה, המכללה האקדמית תל-חי

תקציר

מטרת המחקר: פגיעות מיניות, כתת-קטגוריה בתחום האלימות במשפחה, קיבלו תשומת-לב מועטה בהקשר של זיקנה. מטרת המאמר היא לתאר ולהעמיק את הידע בכל הנוגע לתופעה זו תוך התבססות  על הפרספקטיבה ההצטלבותיות (Intersectionality), המתמקדת בהצטלבות שבין צורות של דיכוי, שליטה ואפליה הנגזרות מקטגוריות זהוּת שונות.

שיטה: המחקר התבצע במתודולוגיה איכותנית. ראיונות עומק חצי-מובנים נערכו עם  18 אנשי מקצוע שהיה להם מגע ישיר במהלך עבודתם עם תופעת הפגיעה המינית בנשים בגיל הזיקנה (עובדות סוציאליות, אחיות ורופאים) בקהילה ובמוסדות לטיפול ממושך.

תוצאות: מניתוח תמטי של הנתונים עלו שלוש תמות עיקריות: (1) "את לא מעניינת אותי יש לי את העובדת הזרה": צורות ייחודיות לפגיעה מינית בזיקנה; (2) "מי יפגע מינית באישה זקנה בת 80"? חסמים לאיתור פגיעות מיניות בנשים זקנות; (3) פגיעה מינית וקורבנות מרובה (poly-victimization) בהקשר של פרספקטיבת מהלך החיים.

———–

  • המחקר בוצע במימון הקרן הישראלית למדע (ISF), מענק מס' 463/17.
  • תרומת שתי המחברות הראשונות למאמר זה שווה.
  • ד"ר שגית לב וד"ר דברת הראל היו בעת עריכת המחקר בתר-דוקטורנטיות בחוג לגרונטולוגיה, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.
  • המחברות מבקשות להודות למשתתפי המחקר אשר הקדישו מזמנם ושיתפו אותנו בתובנותיהם רבות הערך.

 

סיכום ומסקנות: נשים בגיל זיקנה הנפגעות מינית נושאות עימן את סוד הפגיעה בשל היותן קבוצה מודרת, שקופה ובלתי נראית, שחווה שוליות מרובה. לכן, העלאת המודעות ביחס לתופעה עשויה להתיר את קשר השתיקה בכל הנוגע לפגיעתן בעבר ובהווה. כך יוכלו אנשי המקצוע לפתח כלים לזיהוי, לאבחון ולהתערבות מותאמת, ולהעניק לנשים אלו תמיכה וסיוע בהתמודדות עם השלכות הטראומה.

מילות מפתח: נשים בגיל הזיקנה, פגיעה מינית, הצטלבותיות, התעללות בזיקנה, מחקר איכותני.

 

 

 

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן