חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שבץ מוחי – מניעה משנית

כותב: נתן בורנשטיין

תקציר

מאמצים ומשאבים רבים מושקעים במניעת הישנות שבץ מוח לאחר אירוע איסכמי מוחי ראשון. במאמר יידונו הטיפולים התרופתיים הקיימים למניעה משנית של שבץ מוח, וכן התוויות לטיפול כירורגי באמצעות ניתוח לניקוי עורק התרדמה הפנימי מהרובד הטרשתי Carotid endarterectomy)).

ממחקרים קליניים של התרופות השונות הניתנות למניעת שבץ מוח עולה כי עדיין אספירין היא התרופה הטובה ביותר למניעה משנית של שבץ מוחי. במקרים שבהם יש הוראת נגד למתן אספירין יש לתת קלופידוגרל (Plavix)   במינון של 75 מ"ג פעם ביום.

אחד מהפיתוחים החדשים והמרשימים במניעה משנית של  שבץ מוחי הוא ניתוח עורק התרדמה  Carotid endarterectomy)). כ- 30-40 אחוזים מאירועי שבץ מוחי איסכמיים נובעים מתסחיף שמקורו בטרשת עורק התרדמה הפנימי וגורם להיצרות העורק.

ממצאי המחקרים הקליניים הוכיחו כי יש הצדקה לניתוח של עורק התרדמה הפנימי בקרב חולים שעברו אירוע מוחי איסכמי חולף או קל והם בעלי היצרות של מעל  75-80 אחוזים לפי מדידות האירופיות או  50 אחוזים לפי המדידות האמריקאיות, בתנאי שהסיבוכים מהניתוח נמוכים (פחות מ- 3% שבץ מוח ותמותה).

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן