חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תפקידה הממתן של קירבה סובייקטיבית למוות בקשר בין תסמינים בתר-חבלתיים לפרספקטיבת זמן עתיד בקרב אנשים מבוגרים וזקנים

כותבים: ד"ר ליה רינג, פרופ' יובל פלגי

מטרת המחקר: פרספקטיבת זמן עתיד מתייחסת לאופן בו האנשים מעריכים ומארגנים את מסגרת הזמן שנותרה להם בחייהם. במצבי לחץ ובמצבים מסכני חיים קיימת נטייה לתפוס את פרספקטיבת העתיד כקצרה (מצומצמת) יותר, מאחר שאנשים מתקשים לווסת ולהרחיק את האיום הקשור במוות במהלך ארגון פרספקטיבת העתיד שלהם. המאמר בוחן האם קירבה סובייקטיבית למוות ממתנת את הקשר בין תסמינים בתר-חבלתיים ופרספקטיבת זמן עתיד בקרב מבוגרים ואנשים זקנים, בשתי נקודות זמן שונות (גל 1 וגל 2).

שיטה: איסוף הנתונים בגל 1 נערך לפני מתן חיסון הקורונה וכלל 351 נבדקים בטווח הגילאים הנע בין 90-40 (M=61.76, SD=11.23). מתוכם, 102 הביעו את הסכמתם והשתתפו שוב בגל 2 (M=64.27, SD=10.50), כשישה חודשים מאוחר יותר. הנבדקים בשני הגלים ענו על מגוון שאלונים לדיווח עצמי שכללו: שאלות דמוגרפיות, שאלון קירבה סובייקטיבית למוות, שאלון תסמינים בתר-חבלתיים ושאלון פרספקטיבת זמן עתיד.

תוצאות: תוצאות המחקר מצביעות על כך שקירבה סובייקטיבית למוות, כפי שנמדדה בגל הראשון, ממתנת את הקשר שבין תסמינים בתר-חבלתיים מהגל הראשון ופרספקטיבת זמן עתיד, כפי שנמדדה שישה חודשים מאוחר יותר בגל השני. כלומר, ההרגשה שהמוות רחוק לצד רמות נמוכות של תסמינים בתר-חבלתיים היו קשורים לרמה גבוהה של פרספקטיבת זמן עתיד פתוחה, כחצי שנה מאוחר יותר לאחר מתן החיסון. כך שאצל נבדקים אשר דיווחו כי הם מרגישים קרובים למותם האישי, פרספקטיבת זמן העתיד נמצאה סגורה, ללא קשר לרמת התסמינים הבתר-חבלתיים. לעומת זאת, בקרב נבדקים שדיווחו כי הם מרגישים רחוקים מהמוות, פרספקטיבת זמן העתיד הייתה פתוחה רק ברמות נמוכות של תסמינים בתר-חבלתיים.

סיכום ומסקנות: חשיבותם של ממצאים אלו בכך שהם מצביעים על מערכת פיצוי, שבה תחושת הקירבה למוות או רמה גבוה של תסמינים בתר-חבלתיים קשורים לפרספקטיבת זמן עתיד סגורה, ובכך שני הגורמים מהווים גורמי סיכון. השלכות הממצאים על השדה המחקרי נידונות במחקר זה.

מילות מפתח: קירבה סובייקטיבית למוות, אירוע בתר-חבלתי, פרספקטיבת זמן, קורונה, זקנים.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן