חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התפתחות המחלקות הגריאטריות בירושלים

הכותב: יעקב מנצ'ל

תקציר:

המחלקה הגריאטרית הראשונה בבית חולים כללי בירושלים נפתחה בשנת 1969 בבניין הישן של בית החולים "שערי צדק" ברחוב יפו. המחלקה נפתחה בסיוע ארגון מלב"ן ובברכת משרד הבריאות.

בניין טרומי הוצב בשטח בית החולים כחלק מהמערך הרפואי. המחלקה הגריאטרית, המחלקה הפנימית, מחלקת טיפול נמרץ לב וטיפול נמרץ כללי נוהלו כיחידה אחת. בקומה העליונה של הבניין שוכנו המחלקה הגריאטרית והמכון לפיזיותרפיה ולריפוי בעיסוק. בקומה התחתונה שוכנו מעבדות המחקר של האגף הפנימי. בנוסף לכך הוקמו יחידה לטיפול בית ובית חולים יום. המחלקה הגריאטרית הועתקה לבניין החדש של בית החולים "שערי צדק". זו הייתה המחלקה הגריאטרית היחידה בבית חולים כללי בירושלים. כיום פועלת מחלקה גריאטרית נוספת בבית חולים כללי בבית החולים "הדסה" הר הצופים. מחלקות אלו ממלאות את המשימה הייחודית והחשובה של טיפול באוכלוסייה המבוגרת בירושלים ובסביבתה, כמו גם הכשרת רופאים והדרכת סטודנטים.

בשנות השבעים של המאה העשרים נוצר צורך דחוף במיטות אשפוז גריאטריות בישראל בכלל ובירושלים בפרט. לפיכך בחן משרד הבריאות מספר אפשרויות. פרופ' מילטון רוזנבאום היה באותם ימים המנהל הרפואי של בית החולים "עזרת נשים" שכלל מחלקות פסיכיאטריות בלבד. כשסיימתי את כהונתי במשרד הבריאות ועברתי לבית החולים "הדסה" הר הצופים, הוקמו ב"עזרת נשים" מחלקה גריאטרית שיקומית ומחלקה גריאטרית סיעודית. בנוסף לכך נפתחו יחידות לפיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.

כיום כולל בית החולים "עזרת נשים-הרצוג" 231 מיטות גריאטריות בחמש מחלקות: גריאטריה חריפה, גריאטריה שיקומית, יחידה להנשמה כרונית, סיעודית מורכבת ופסיכוגריאטריה, בניין נוסף עבור המחלקות הגריאטריות המתרחבות נמצא בשלבי הקמה.

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן