חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יחוסים סיבתיים למחלת אלצהיימר: השוואה בין יחוסי רופאים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים

כותבות: יפעת שטיין-שוואכמן ופרלה ורנר

תקציר

  במחקר תיאורי זה נבדקו הסיבות שייחסו אנשי מקצוע שונים להיווצרות מחלת אלצהיימר. המחקר בחן את היחוסים הסיבתיים של רופאים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים בנוגע למחלה, תוך השוואה בין שלוש הקבוצות המקצועיות.

 מדגם הרופאים כלל 501 רופאים ורופאות בישראל (גיל ממוצע 49) שנבחרו מתוך רשימת רופאים ארצית ורואיינו בטלפון. מדגם הפסיכיאטרים כלל 131 נשים וגברים (גיל ממוצע 54) שנבחרו מתוך רשימה ארצית.

מדגם העובדים הסוציאליים כלל 483 נשים וגברים (גיל ממוצע 49) שנבחרו מתוך רשימה ארצית. הרופאים רואיינו באמצעות סקר טלפוני, ואילו הפסיכיאטרים והעובדים הסוציאליים באמצעות סקר בדואר.

 כדי לבחון את היחוסים הסיבתיים, נעשה שימוש בשאלון שבו המשתתפים התבקשו לדרג באיזו מידה לדעתם כל אחת מעשר סיבות שהוצגו בפניהם (כגון תורשה ואירועים טראומטיים) הינה גורם מהותי להיווצרות מחלת אלצהיימר. נמצאו אומנם הבדלים מובהקים סטטיסטית בין היחוסים הסיבתיים של אנשי המקצוע, אולם הבדלים אלה היו קטנים ביותר. באופן כללי, נמצא דמיון רב בין היחוסים הסיבתיים של שלוש הקבוצות המקצועיות. כל אנשי המקצוע יחסו את המחלה בעיקר לסיבות ביולוגיות-קליניות. לעומת זאת, המשתתפים יחסו את המחלה במידה בינונית בלבד לסיבות סביבתיות (היעדר גירויים, חינוך ירוד ואירועים טראומטיים). הם לא יחסו את היווצרותה לסיבות חיצוניות (אמונה ורצון האל).

 יחוסיהם הסיבתיים של אנשי המקצוע מרמזים על ידע נאות לגבי המחלה, מאחר שזו יוחסה בעיקר לסיבות ביולוגיות-קליניות. למרות הידע שהפגינו אנשי המקצוע, מומלץ להמשיך לכתוב ולהפיץ חומרי קריאה עדכניים ולקיים ימי עיון שיאפשרו חשיפה רבה יותר שלהם למחלה ולסיבותיה.

 

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן