חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מחוברות לעד: פרידה והיפרדות מאם ב"נרות נץ החלב"

כותבים: אמיר כהן שלו

תקציר:
על יתמות ובגרות
הצירוף "יתום מבוגר" מופיע לראשונה בספרות הגרונטולוגית-התפתחותית בשנות השבעים של המאה ה-20, בסמיכות למחקרים פורצי הדרך של דניאל לווינסון, רוג'ר גולד, ג'ורג' וליאנט וגייל שיהיעל התפתחות מבוגרים (Gould, 1976; Levinson, 1978; Sheehy, 1976; Vaillant, (1977. יתמות כתופעה שקשורה לילדות, הפכה בעקבות התארכות תוחלת החיים בארצות המפותחות לתופעה נפוצה בחיים הבוגרים.

תמונות קצרות של פרידה
עשר התחנות בדרך הייסורים של האם הן בה בעת מסלול נפשי שעוברת הבת. כל בית מציג, לצד הכרוניקה ה"יבשה" (בדיקה, כאבים, אשפוז, טיפול, גסיסה, מוות, מודעת אבל, תעודת פטירה), את פעולת התרגום למקבילות הרגשיות והנפשיות בעולמה של הבת.

לידה אל הצד האחר
עם התבוסה מגיעה, בתמונה הבאה, האשמה: "לֹא הָיִיתִי צְרִיכָה לְהַלְשִׁין עָלַיִּךְ לָאַמְבּוּלַנְס". הקריאה לעזרה, ככל שהיא מתבקשת ולגיטימית במציאות החיצונית-רפואית, נתפסת מנקודת המבט הסובייקטיבית כהפקרה.

ממה שנמוג אל מה שנותר
"שורת המחץ" של התמונה התשיעית מתחלפת באירוניה אחרת, חריפה לא פחות אבל גם משועשעת משהו, בתמונה המסיימת את השיר. זוהי התמונה הארוכה ביותר, המורכבת בתורה משלוש תמונות משנה, שלוש פעולות שמשלימות את תהליך הפרידה…

התחברות לאתר

יש להזין את שם המשתמש או כתובת אימייל וסיסמה בטופס מטה. במידה ואינך יודע את שם המשתמש ו/או הסיסמה, מומלץ ללחוץ על איפוס סיסמה

דילוג לתוכן